Máte radi cestovanie na vlastnú päsť? Ktoré krajiny ste si zamilovali natoľko, že sa do nich budete stále vracať? U mňa to je pravdepodobne Veľká Británia. Môže to znieť ako klišé, no nedám na ňu dopustiť a budem tam rád chodiť aj naďalej.

Cestovanie na vlastnú päsť má mnoho výhod. Určite nájdeme aj nevýhody. Zatiaľ som si vyskúšal len plánovanie dovoleniek a výletov bez cestovnej kancelárie a nemôžem si to vynachváliť. Od pozitív ako sú napríklad ušetrené peniaze až po svoj vlastný program, o ktorom rozhodujete len a len vy! Vyhovuje mi to, mám čas na svoje záujmy a hlavne ma nič neobmedzuje, pretože som si všetko dopredu zistil. Keď cestujete svojpomocne, nemusíte sa báť, že sa nebudete mať na koho obrátiť. Pred cestou je dobré sa informovať, či sa v krajine, ktorú plánujete navštíviť nenachádza Slovenská ambasáda alebo konzulát (prípadne ambasáda a konzulát Českej republiky). Odpísať si telefónne číslo, možno sa aj zahlásiť na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Zaberie to len chvíľku a nikdy neviete kedy môže taká banalita pomôcť.

Čo urobiť pred cestovaním ako prvé?

Najlepšie by bolo zistiť si niečo o krajine, ktorú chcete navštíviť. Ak ju nepoznáte, je dôležité, aby ste sa naučili niečo o miestnej kultúre alebo zvyklostiach. Ide najmä o štáty mimo Európu. Poriadne si rozmyslite s kým sa chcete na toto cestovateľské dobrodružstvo vydať. Ak nemáte rodinu, ktorá by chcela cestovať s vami alebo partnera, či partnerku, tak Vám nič nebráni to vyskúšať trochu vzrušenia a ísť na výlet osamote. Na druhej strane sú tu aj mnohé skupiny na sociálnych sieťach, kde si môžete nájsť cestovateľského partnera či celú skupinu pomerne ľahko. Cestovanie na vlasntú päsť teda nie je vôbec ojedinelé.
Záleží aj na tom, akú sumu ste ochotný na túto dovolenku minúť. Každý má iné možnosti a iné preferencie. Radia sa tam nároky na ubytovanie, stravu a hlavne čo chcete vidieť. Tam už by sa mal naozaj črtať nejaký finančný plán.

Nezabudnite na nejaké pravidlá, ktoré fungujú v danej krajine hlavne mimo Európy. Taktiež či je nutné vybaviť si pas alebo víza.

Možností dopravy, ubytovania a stravovania je hneď niekoľko. Vybrať si medzi lietadlom, vlakom, autobusom alebo autom nie je taký problém. Pri dnešných cenách leteniek by som sa naozaj nečudoval keby mnoho z Vás kupovalo letenky spontánne (presne ako ja).

Kde si nájsť ubytovanie

Ja mám rád zlatú strednú cestu, kedy nespím pod holým nebom, ani v stane, no nejdem ani do predražených hotelov. Skvelou cestou by mohlo byť využitie Airbnb, ktoré určite mnoho z vás pozná. Ide o jednoduchú rezerváciu izby alebo aj celého apartmánu v súkromnom vlastníctve. Cena teda môže byť výrazne nižšia vzhľadom, že za takéto „zdieľania izieb“ neplatia majitelia žiadne špeciálne poplatky mestu ani štátu ako ubytovacie zariadenie (maximálne ako drobné podnikanie). Môžete nájsť izby v centre mesta alebo širšom okolí v každom väčšom turisticky zaujímavom mieste. Dobrú ponuku hotelov, ktoré si môžete filtrovať od najlacnejších ponúka aj klasický Booking. Na výber je, ale aj mnoho iných rezervačných stránok so svojím vernostným programom, ktoré popíšem neskôr aj v iných článkoch.

Ak idete do nejakej destinácie len na jednu alebo dve noci, je dobré zvážiť hostel. Je možné, že budete bývať s niekoľkými ľuďmi na izbe. No suma, ktorú zaplatíte je výrazne nižšia a aj tak tam budete len spať. Mnoho hostelov dokonca ponúka aj raňajky v cene pobytu, tak prečo to nevyužiť?

Niečo na zahryznutie

Stravovanie môže byť trochu oriešok. Nevadí Vám čo jete alebo máte naopak určitý vkus a na výbere jedla a reštaurácie si dávate záležať? Ak viete, že ste náročnejší, pozerajte sa na to už pri plánovaní rozpočtu a cesty. Nie je problém nájsť hodnotenie a cenníky reštaurácií na internete, takže si niekedy môžete užiť dobré jedlo aj za super cenu.

Skvelá rada, ktorú si so sebou nesiem je, že chodte jesť tam, kde je veľa ľudí a nie kde je prázdno. Ak nájdete prázdnu reštauráciu v čase kedy sú všetky ostatné plné, niečo tam nie je v poriadku a jedlo asi nie je najkvalitnejšie alebo je problém s obsluhou.

Fastfood by mohol byť zaujímavý príklad. Niekto sa z neho dokáže nasýtiť na dlhú dobu a niekto len na dve hodiny. Osobne si myslím, že ide o najlepší spôsob jedla keď sa ponáhľate. Chcete toho ešte veľa stihnúť a nechcete minúť veľa peňazí. Myslite na to, že medzi rýchle občerstvenie sa neradia len známe reťazce, ale akékoľvek stánky a obchodíky s jedlom kde sa tiež môžete najesť aj kvalitne. Ak cestujete do veľkého turistického mesta, tak nezabudnite vyskúšať miestnu kuchyňu. Každá je niečím špecifická a aj napriek tomu, že dnes nie je problém si objednať aj doma cestoviny, pizzu, čínske jedlo a podobne, tak v daných krajinách to bude úplne o niečom inom.
Streetfood sa v posledných rokoch dostáva do popredia a netreba sa tomu čudovať. Ide presne o skúšanie rôznych miestnych a zahraničných jedál na malom mieste v rovnaký čas! Na svoje si taktiež prídu určite aj milovníci vegetariánskych a vegánskych jedál.

Naopak na obed alebo až večeru si môžete dopriať aj lepšie jedlo v reštaurácií, ktorú si nájdete a vyberiete na internete alebo osobne na prechádzke po meste.

Prečo tam vlastne chcem cestovať?

V poslednej kapitole sa zameriam na pamiatky. Záleží na tom, či máte radi chodenie po pamiatkach a teda mestskú turistiku. Alebo naopak milujete oddych, relax a ležanie na pláži a užívať si len more a teplo. Mesto od mesta ponúka mnoho zliav, výhod alebo inak dostupných vstupov do atrakcií. Taký Londýn má obrovské množstvo múzeí, ktoré sú zadarmo. Na strane druhej tu sú aj atrakcie, ktoré sú trochu drahšie. Ale s predstihom a kúpou jedného spoločného lístka na dve až 5 atrakcií, v ktorých nechýba London Eye alebo Múzeum voskových figurín Madame Tussaud, môžete ušetriť desiatky eur. Sami najlepšie viete čo chcete vidieť. Galérie, múzeá, zábavné parky, Zoo, pláže alebo len pozorovať architektúru budov. Prípadne z každého niečo.

Napríklad v Dubline som sa tešil na návštevu pivovaru Guinness, ktorý je jeden z najznámejších na svete. Vstup nebol nijak astronomicky vysoký, no pre to aby sme ušetrili som vybral lístky na skorší čas. Ak nemáte problém vstať z postele do ôsmej rána, môžete dostať rovnako kvalitnú službu za menej peňazí. Toto využíva stále viac miest a atrakcií vrátane Prahy a jej Starej radnice na Staromestskom námestí. Je to lepšie ako keby ste navštevovali atrakcie poobede kedy je tam najviac ľudí a sú aj vyššie ceny vstupného. Aj samotní zamestnanci to zvládajú lepšie a ráno budú ešte usmievaví predtým ako ich niekto naštve.

Všetkým týmto veciam by som sa rád venoval viac aj v samostatných článkoch. No keďže je cestovanie na vlastnú päsť relatívne obľúbené, chcel som napísať aspoň prvotné postrehy, na ktoré by ste mali pred výletom myslieť. Nebojte sa pustiť do plánovania svojej nasledujúcej dovolenky.

Leave a comment